
Skidresa Val di Sole, Italien 14/2 – 22/2 2025
november 1, 2023
Upplev Österrike från cykelsadeln 18/5-23/5 2024
januari 1, 2024
Jubileumsresa 2024
Vår jubileumsresa 2024 går till Österrike. Det är den 13:e gången som vi besöker detta underbara område. Vi cyklar längs med sjön Neusiedlersee som ligger i östra Österrike och västra Ungern. Vi cyklar för det mesta på platt mark och inga långa dagsetapper. Våra cykelturer tar oss till trevliga upplevelser med vin och mat.
Vårt boende har vi i den lilla pittoreska byn Rust där storkarna huserar på taken.
Information
Vi flyger från Kastrup kl. 09:00 och anländer till Wien kl. 10:45. I Wien blir vi hämtade av vår egen buss som för oss vidare till St Margrethen, Österrike och Vingården Tinhof. Där ska vi prova både hans vin och hans stekta spädgris som en sen lunch. Efter lunch åker vi vidare till Rust och vårt hotell som heter Hotel Schandl. Hotellet ligger centralt vid torget. Rust ligger på den västra sidan av sjön Neusidlersee. Vid ankomst checkar vi in på hotellet och sen är kvällen fri för egna aktiviteter.
En av dagarna tänker vi ta en cykeltur söderut till Ungern, närmare bestämt till Fertorakos. Här äter vi en rejäl lunch, innan vi sätter oss på cyklarna igen och cyklar tillbaka till Rust. Eftermiddagen är till eget förfogande. Varför inte ta en cykeltur ner till sjön och det trevliga strandområdet. Middagen äts på Buschenshank Schandl. Vi kombinerar Schandls viner till middagen.
En annan dag beger vi oss i väg norröver, på de österrikiska cykelvägarna. Efter en liten cykeltur kommer vi fram till Oggau. Hos Haus Marienberg tänker vi kombinera vinprovningen med en lunch ute i vingården. Efter måltiden cyklar vi tillbaka till Rust där ni får kvällen till eget förfogande. Passa på och besök något Heurige och prova deras goda viner.
Denna dag lämnar vi Rust och förflyttar oss till ett annat österrikiskt vindistrikt, närmare bestämt Wachau. Här kommer vi att besöka Weingut Leth, där vi kommer att smaka på deras underbara viner och äta en lunch.
Efter provningen åker vi vidare till Dresden. Övernattningen och gemensam middag gör vi på Hotel Kim. Nästa dag är det dags att bege oss mot Sverige. Vi stannar till i Rostock för eventuella inköp.
Vi beräknar att vara hemma i Sverige framåt kvällen.
Det unika med denna resa är att vi har vår egen buss med oss så vi har möjlighet ta med oss hem vinerna som vi smakat på under vår resa.
- Resa i förstklassig turistbuss
- Flygbiljett
- Bro och färjebiljetter
- Vägskatter
- Boende i dubbelrum i Österrike
- Boende i dubbelrum inkl middag i Dresden
- Cykelhyra
- 5 övernattningar i dubbelrum på 3* och 4* hotell
- 5 frukostar
- Vinprovning med helstekt spädgris hos Tinnhof
- Vinprovning med lunch i vingården med Haus Marienberg
- Middag på Buschenschank Gabriel
- Vinprovning med middag på Biscehscank Schandel
- Vinprovning Weingut Graf
- Båttur
- Turistbuss till förfogande under hela resan
- Reseledare Erling Alvesson
Tillkommer
- Vinprovning hos Willy Optiz (priset ej fastställt)
- Transfer till Kastrup
Jubileumsresan har 33 platser. Häng med på en resa du aldrig kommer att glömma!
FULLBOKAT
- Resa i förstklassig turistbuss från Kristianstad till Rust
- Bro och färjebiljetter
- Vägskatter
- Boende i dubbelrum
- Flygresa Wien – Köpenhamn
- 5 övernattningar i dubbelrum på 3* och 4* hotell
- 5 frukostar
- Vinprovning med helstekt spädgris hos Tinnhof
- Vinprovning med lunch i vingården hos Haus Marienberg
- Middag på Buschenschank Gabriel
- Vinprovning med middag på Buschenshank Schandl
- Vinprovning på Weingut Graf
- Övernattning på Hotel Vetruse på vägen ner
- Cykelhyra
- Båttur
- Turistbuss till förfogande under hela resan
- Reseledare Erling AlvessonTillkommer:Vinprovningen hos Willi Opitz (Priset ej fastställtTransfer från Kastrup
- Vinprovningar
- Middagar, förutom i Dresden
- Lunch
- Enkelrumstillägg
2400 kronor
Hotellet
Vi bor i den väldigt mysiga byn Rust. En by med ett bra centralt läge som ger oss enorma möjligheter att enkelt ta oss runt och se mycket. Hotellet ligger centralt vid torget. Rust ligger på den västra sidan av sjön Neusidlersee. I Rust bor det storkar på de flesta taken.
Vi bor på Hotel Schandl. Hotellet är känt för sin goda frukost. I Rust bor det storkar på de flesta taken.